müslüman hassasiyeti

peygamberinin karikatürü çizildiğinde yakıp, yıkıp, öldüren,

south park‘ta super best friends adlı bölümde uçan ve ellerinden ateş çıkarabilen şekilde resmedildiğinde biraz tepki gösteren,

yine south park’ta “aman yüzü görünmesin, müslümanlar çok kızıyor sonra” mantığıyla bütün bir bölüm boyunca ayı kostümü giydirilerek resmedildiğinde ise hiç tepki göstermeyen,

bunların arasında hangisinin daha “aşağılayıcı” olduğu konusunda garip bir yaklaşıma sahip hassasiyettir.

olay sanki peygamberin görünmesi falan değil de tasvir edilme şekli gibi…

yoksa ayı kostümü diyorum ya. adamlar t.şşağın dibine vurup hiç tepki almadı resmen. yemin ediyorum o bölümün yayınlandığı akşam oturup müslüman alemine g.tleriyle gülmüşlerdir bunlar neyin kafasını yaşıyor diye.

← bir önceki

bir sonraki →

2 yorum

 1. Cavit, CNBC-E herkesin izlediği bir kanal değil. Şayet öyle olsaydı Hebdo olayının benzerini görebilirdik. Yani bu konu etraflıca değerlendirilmelidir.

  • cavoz

   lokal düşünmek neden? cnbc-e türkiye’de herkesin izlemediği bir kanal olabilir (ki bu, sosyal medyanın o günkü gücü bile düşünüldüğünde kesinlikle bahsettiğim konunun sebebi olamaz diye düşünüyorum) ama kendisi abd’de comedy central’da yayınlanan bir çizgi dizi. abd başta olmak üzere dünya çapında izleniyor. ayrıca her bölüm youtube’da yayınlanıyor, bu bile yeterli bence.
   sadece youtube’da yayınlanan, amacı açıkça belli olan muhammed karalama videosu ve sonrasında yaşananları hatırlatırım.

   yani etraflıca değerlendirilmesi gereken bir şey varsa, o da yazıda bahsettiğim durumun altındaki psikolojidir bence.

Bir cevap yazın