kıvırcık koyun pirzolası

pirzolaları, rendelenmiş parmesan peyniri ve pirinç pilavı üzerinde, mikro filizler ve kıvrımlı maydanoz ile süsledim. safranla renklendirilmiş krema yatağında karamelize soğan, biberli yeşil zeytin, kızarmış cherry domates ve arpacık soğan ile de servis ettim. “sunum nasıl olmamalı?” sorusuna cevap niteliğinde, görsel olarak berbat bir tabak hazırlamışım gerçekten. ayrıca süt kuzu pirzoladan sonra, lezzeti ile hayal kırıklığı yaşattı. en azından doğru pişirme yöntemleriyle yenilebilir bir pirzola oldu, buna da şükür.

kıvırcık koyun pirzolası

kıvırcık koyun pirzolası

← bir önceki

bir sonraki →

2 yorum

  1. Kadir Bilgili

    Hah işte bana bunlarla gel ama lütfen iyi pişirdiğin olsun. Görüntü var ama söylediğine göre ses yok. E madem olmadı ne diye zevkle anlatıp sonra yarım bırakıyorsun be adam! Rüyamda tam sevgilimin elini tutuyordum (burayı tam yazmıyorum anlamışsındır 🙂 ) ki birden uyanmış gibi bir hisse kapıldım. Neyse kısa keseyim tabak görüntüsü harika olmuş. Allahtan porselenle karın doymuyor 🙂

    • cavoz

      iyi pişirdiğim bir şey yemek istiyorsan pişirdiğim herhangi bir şeyi yiyebilirsin. off, çok iddialı oldu:) şaka maka sorun şu: kuzu pirzoladan sonra kıvırcık koyunun lezzeti zayıf kaldı. belki de benim beklentim çok yüksekti, karşılamadı, bilemiyorum. aslında bu sunumla ilgili çevreden hep olumlu yorumlar aldım ama benim pek hoşuma gitmedi. çok kalabalık olmuş, göz yoruyor. can inellioğlu’nun bazı sunumları çok başarılı. biraz ders almak lazım.

Bir cevap yazın