fotoğraf sitesi dediğin böyle olur: gurushots

standartların çok üstünde ve adamlar yapmış abi dedirtecek türden bir fotoğraf sitesi: gurushots.com

sitenin temel olayı challenge, yani meydan okuma adı altında yapılan fotoğraf yarışmaları. bu yarışmaları, siteye de adını veren ve profesyonel fotoğrafçı olan fotoğraf guruları düzenliyor. sürekli olarak aktif yarışmalar ve başlangıç tarihini bekleyen yarışmalar var. bir guru, istediği bir konuda yarışma açabiliyor.

aslında gurushots tam olarak ne challenge, ne de yarışma sitesi sayılır. yazımın devamını okuyup, siteyi daha yakından tanıdığınızda eminim siz de bu konuda bana hak vereceksiniz.

konuyu çok fazla dağıtmadan devam ediyorum. gurular, konusunu belirleyip yarışmayı duyuruyor. yarışma konuları genellikle ilgi çekici fotoğrafları bulabileceğiniz konular oluyor. örneğin oleg zotov‘un başlattığı let sparks fly adındaki yarışmada şöyle fotoğraflar görebiliyorsunuz:

let sparks fly

fotoğrafçı: craig colvin

let sparks fly

fotoğrafçı: axmat baysiev

let sparks fly

specter – fotoğrafçı: andy flint

let sparks fly

fotoğrafçı: sarel van staden

her yarışmada, o yarışmanın konusu ile ilgili yüzlerce harika fotoğraf görebilirsiniz. şöyle bir bakıyorum ve bitmiş olanlardan ilgi çekici birkaç yarışma konusu daha paylaşıyorum ki siteyle ilgili fikirleriniz biraz daha netleşsin: the last shot, be square, camouflage in nature, pretty in pink, overexposure, insects, feel the music…

siteye üye olmadan tüm yarışmaları ve fotoğrafları görebiliyorsunuz. eğer siz de gurushots’ın dediği gibi* oyuna katılmak istiyorsanız siteye üye oluyorsunuz ve fotoğraflarınızı yükleyip istediğiniz yarışmaya katılıyorsunuz. yarışmaya katılmak için isterseniz bilgisayarınızdan fotoğraf yüklüyorsunuz, isterseniz de hesabınıza daha önce yüklediğiniz fotoğraflardan seçebiliyorsunuz. ayrıca birden fazla yarışmaya aynı fotoğrafla katılabiliyorsunuz. her yarışmaya en fazla 4 fotoğraf yükleyebiliyorsunuz. fotoğraflarınız da diğer üyeler (yarışmaya katılmayan üyeler de dahil) tarafından oylanıyor. oylama sistemini birazdan anlatacağım ama önce ödüllerden bahsedeyim.

her yarışmada 3 farklı ödül var. yarışmaya gönderdiği fotoğrafların aldığı oyların toplamı en yüksek olan fotoğrafçının kazandığı top photographer ödülü, fotoğrafların tek tek değerlendirildiği ve en çok oyu alan fotoğrafa verilen top photo ödülü ve yarışmayı başlatan guru’nun yarışma sonunda seçtiği guru’s top pick ödülü. ödüller gurushots’ın sponsorları tarafından sağlanıyor. nakit para ödülü yok. genel olarak fotoğraf makinesi aparatları, saygın fotoğrafçılık sitelerinden eğitim setleri veya fotoğrafçılık yazılımlarının lisansları gibi ödüller var.

ben, childhood fun adındaki ilk yarışmama katıldığımda ödüllerden çok, yarışma ortamını ve sitenin harika yarışma sistemini sevdim.

blind voting

normalde sitede gezip diğer fotoğrafçıların profillerine ve fotoğraflarına bakabiliyorsunuz. isterseniz ana sayfada rastgele takılıp yarışma kazananlarını veya 15 inspiring photos from “People at Work” challenge tarzındaki gönderileri inceleyebiliyorsunuz. sitenin her yerinden muhteşem fotoğraflar dökülüyor resmen.

bunları şunun için anlattım; yukarıda söylediğim şekilde baktığınız tüm fotoğrafların hangi fotoğrafçıya ait olduğunu, kaç oy ve beğeni aldığını, fotoğrafa yapılan yorumları, -eğer fotoğrafçı tarafından yazıldıysa- fotoğrafın ismini ve hikayesini, hatta exif bilgilerini bile görebiliyorsunuz. ama bir yarışmada oy kullanmak istediğinizde sadece fotoğrafları görebiliyorsunuz, başka hiçbir bilgiye ulaşamıyorsunuz. işte bu yüzden oylama sisteminin adı blind voting. yani öyle, benim bir arkadaşımın gelip de “aa, bu fotoğrafı cavoz yüklemiş” deyip oy verme şansı yok. burada gerçekten iyi olan fotoğrafın oylanması amaçlanmış.

exposure boost

şimdi asıl konuya geldik: neden oy vereyim? tahmin edebileceğiniz gibi her yarışmaya binlerce fotoğrafçı katılıyor ve bunun yaklaşık 4 katı kadar da fotoğraf… gurushots, fotoğrafları oylamak istediğinizde karşınıza binlerce fotoğrafı rastgele çıkarmak yerine oy kullananlarınkini önce çıkarıyor. yani daha çok oy almak istiyorsanız, daha çok oy vermelisiniz.

peki fotoğraflarınız, oylama sayfalarında daha çok görünsün diye durmadan oy mu kullanacaksınız? işte burada da site güzel bir sistem kurmuş: exposure boost. katıldığınız yarışmanın oy verme bölümünde bir ibre bulunuyor. bu ibre fotoğraflarınızın, oy verme sayfasında ne kadar görüneceğini gösteriyor (low to high şeklinde). birkaç fotoğraf oylayarak ibrenizi kolayca en yükseğe getirebiliyorsunuz ancak sonrasında yavaş yavaş düşmeye başlıyor. bunun için de arada bir siteye girip hem yeni oy vererek fotoğraflarınızın görünürlüğünü arttırabilirsiniz, hem de sıralamada ne kadar yükseldiğinizi kontrol edebilirsiniz. zaten yarışmadaki sıralamanız sürekli değiştiği için ister istemez sık sık girip bakmak isteyeceksiniz.

ranking

yarışmadaki fotoğraflarınıza aldığınız toplam oy arttıkça seviye atlıyorsunuz. seviyeler ve o seviyelere ulaşmak için almanız gereken oylar şu şekilde:

popular: 20
skilled: 100
premier: 450
elite: 950
all star: 1700

not: gurushots, sık sorulan sorular bölümünde bu sayıları değiştirmeyi planladığını belirtmiş.

gs points ve voting power

sitede gs points* diye bir üye puanlama sistemi var. hesabınıza fotoğraf yüklemeniz, yarışmalara katılmanız, yarışmalarda ulaştığınız seviyeler gibi birçok olaydan puan kazanıyorsunuz. bu da size voting power olarak dönüyor. oylama sisteminde her üyenin oy gücü 1-8 arasında değişiyor. ben aşağıda görebileceğiniz 4 fotoğraf ile katıldığım bir yarışmayı all star seviyesinde tamamlayarak 1550 gs points’e ve 3 voting power’a ulaştım bile.

tecrübe amaçlı katıldığım bu ilk yarışma için özel bir çekim yapmadım. sadece oğlumun daha önce çektiğim fotoğraflarından şu 4 tanesini yükledim:

arel öztürk

swinging to happiness – fotoğrafı çeken: cavit çetin öztürk

arel öztürk

fun on the beach – fotoğrafı çeken: cavit çetin öztürk

arel öztürk

smells like love – fotoğrafı çeken: cavit çetin öztürk

arel öztürk

don’t eat the car – fotoğrafı çeken: cavit çetin öztürk

yukarıdaki fotoğrafları, yarışmada aldığı oy sayısına göre sıraladım. yarışmanın adının “childhood fun” olduğuna ve gerçekten hareketli ve eğlenceli olan fotoğrafların daha çok oy aldığına dikkat edin. yani üyeler oy verirken fotoğrafların yarışma konusuyla ilgili olmasına gerçekten dikkat ediyor.

ilk yarışmama, siteyi inceleme ve ortamı tanıma amacıyla katıldığım için yarışma başladıktan çok sonra fotoğrafları yükledim. buna rağmen yarışmayı en üst seviye olan all star’da bitirdim. bunda sadece benim çekimlerimin değil, oğlumun da etkisi büyük tabii, farkındayım 🙂

katılmak için profesyonel mi olmalıyım?

yarışmalara ve bu harika ortama katılmak için kesinlikle profesyonel fotoğrafçı olmanıza gerek yok. ya da kısacası, profesyonel olmadığım halde ben katıldığıma göre siz de katılabilirsiniz. cep telefonlarıyla çektikleri fotoğraflarla bile yarışmalara katılan üyeler var. hatta bazı fotoğrafları görünce, “insan yarışmaya bu fotoğrafı göndermeye utanır” diyorsunuz. mesela ben fotoğraflarımın ne kadar oy alacağını görmek ve yarışmaları daha yakından takip etmek için bundan sonra da birçok yarışmaya katılacağım.

ama sizin amacınız ilk sıralara oynamak ve ödüller için şansınızı zorlamaksa ödüllü fotoğraflara şöyle bir bakın, “profesyonel mi olmalıyım?” sorusunu kendiniz rahatlıkla cevaplayacaksınız.

gurushots kesinlikle harika bir site. biraz takıldıktan sonra, her gün siteye girip yeni fotoğraflara bakmak ve yarışmalara katılmak isteyeceğinize eminim. özellikle çektiği fotoğrafları, “x photograpy” diye bir filigran basıp facebook albümlerinde yayınlayan arkadaşlar buradaki yarışmalara katılıp fotoğraf konusunda ne durumda olduklarını görebilir.

küçük bir tavsiye de vereyim. yarışmaya katılacağınız zaman, benim gibi, bitimine az kalmış bir yarışma yerine henüz başlamamış olan bir yarışmayı tercih edip fotoğraflarınızı yükleyin ve yarışma başladığında oyunuzu verip görünürlük ibrenizi fulleyin. sonra da arada bir girip oy vererek ibrenizi tepede tutun. böylece sıfır oy kaybıyla yarışmayı tamamlayabilirsiniz.

son olarak sitenin yazılımının ve tasarımının, hem teknik olarak, hem de görsel olarak çok çok başarılı olduğunu söylemeliyim. yani beklentinizi yüksek tutabilirsiniz.


nedir bu swap?

yazıda swap hakkında bilgi vermemiştim ama e-posta ile bu konuda benden bilgi alanlar oldu. en son yorum olarak da aynı soru gelince buraya eklemek daha iyi olacak diye düşündüm. tek tek cevap vermeye üşendiğimden değil de, bilgiye erişimi hızlandırmak için. valla…

diyelim ki bir challenge’a katıldınız ve fotoğraflarınızı yüklediniz. sonra baktınız ki fotoğraflardan biri veya birkaçı pek oy almıyor ya da sonradan içinize sinmedi. “ulan keşke şu fotoğraf yerine şununla katılsaydım” dediniz. işte gurushots bize bu istemediğimiz fotoğrafı/fotoğrafları değiştirme fırsatını veriyor. yalnız bunun artıları ve eksileri var. şöyle ki:

swap yaparak bir fotoğrafı başka bir fotoğraf ile değiştirdiğinizde, çıkardığınız fotoğrafın o ana kadar kazandığı puanlar da kayboluyor. mesela 4 fotoğraf yüklediniz, toplam 500 puanınız var ve o ana kadar 100 puan almış bir fotoğrafı swap yaparak değiştirdiniz. toplam puanınız direkt 400’e düşüyor. yani swap ile vazgeçtiğiniz fotoğrafın puanlarından da vazgeçmeniz gerekiyor. ama eski fotoğrafınızın o yarışmada aldığı puanlar yarışma sonuna kadar saklanıyor. yani “çok pişmanım, eski fotoğrafımı geri istiyorum” derseniz swap yaparak çıkardığınız fotoğrafı mevcut puanlarıyla birlikte tekrar yarışmaya dahil edebiliyorsunuz.

swap butonunu kullanırken puan kaybımız olacağı için dikkatli olmak gerekiyor. bence oylama başladıktan sonra kısa süre içinde hangi fotoğrafın daha çok oy aldığını tespit etmek için kullanmak en mantıklısı.

peki nasıl daha fazla swap hakkı kazanırım?

site bize katıldığımız ve sonlanan her 2 yarışma için 1 swap hakkı veriyor. “daha çok isterim” diyenlere de kibarca “satın alabilirsiniz” diyor. fiyatlar -12 aralık 2016 itibarıyla- şöyle:
1 swap:     0,99$
5 swap:     3,99$
10 swap:   6,99$
20 swap: 12,99$
30 swap: 17,99$
50 swap: 28,99$

← bir önceki

bir sonraki →

7 yorum

 1. Kamil ÇETİN

  Merhaba. Swap işleminin tam olarak nasıl işlediğini anlamadım. Bu konuda bir fikriniz var mı ?

  • cavoz

   yazının sonuna swap ile ilgili açıklamaları ekledim. orada anlattıklarım dışında bir sorunuz olursa onu da memnuniyetle cevaplarım.

 2. Murat Özkan

  Selamlar, tesadüf eseri bulduğum site hakkındaki aydınlatıcı bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim. Şu an en güzel köprü yarışmasına 4 fotoğrafım ile katılmış bulunmaktayım. Sormak istediğim, yarışma devam ederken kaçıncı sırada olduğumuzu görebilme olanağımız var mı? Varsa nasıl görebileceğimiz konusunda bilgilendirmenizi rica ederim.

  • cavoz

   merhaba. yazıyı yararlı bulmanıza sevindim. şu anda herhangi bir yarışmada yer almadığım için maalesef ekran görüntüsü alıp paylaşamıyorum. ancak netten bir görüntü buldum ona göre anlatacağım. sanırım bu bölümde görsel olarak herhangi bir değişiklik olmamıştır.
   katıldığınız bir yarışmanın sayfasını açtığınızda aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa açılıyor.
   gurushots Ranking sayfası
   sol taraftaki menüden Ranking’i seçiyorsunuz. karşınıza genel sıralama çıkıyor.
   ardından sağ üst taraftaki My Position’a tıkladığınızda kendi sıralamanızı, toplam kaç oy aldığınızı, her fotoğrafınızın ayrı ayrı kaçar oy aldığını görebiliyorsunuz.

   edit: katıldığım ve bitmiş bir yarışmanın sayfasına da baktım. orada da soldaki menü üstte yer alıyor ve Ranking yerine RANK yazıyor. My Position butonu da yine sağ üstte duruyor. yarışma sayfasına girince kolayca bulabilirsiniz. başarılar dilerim.

   • Anonim

    Cevabınız için çok teşekkür ediyor, sağlıklı günler diliyorum. Sağolun.

 3. Murat Özkan

  Tekrar Merhaba,
  En güzel köpek portresi fotoğrafları kategorisinde yarışırken bir fotoğrafıma “boots” ‘u tıkladıktan sonra oy gelmesi durdu. Nedeni konusunda açıklama yapmanızı rica eder, yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

  Hoşçakalın.

  • cavoz

   merhaba. boost özelliğini hiç kullanmadım ama sitede anlatılana göre yarışmaya katıldığımız fotoğraflardan birinin (kendi seçtiğimiz tek 1 fotoğraf) görünürlüğünü arttırmak için kullanılıyormuş. yani boost’a tıkladığınızda söylediğinizin tam aksine daha fazla oy almalıydınız. sitede yazılımsal bir sorun yoksa oy almamanızın sebebi boost’a tıklamanız olamaz. eğer exposure boost’unuzun ibresi düşükse sık sık yarışmadaki fotoğrafları oylayarak ibrenizi yüksekte tutmanızı öneririm. ibreniz de full ama yine de durum aynıysa siteye mesaj atıp konuyu anlatarak bilgi isteyebilirsiniz. eğer ingilizce konusunda yardıma ihtiyacınız olursa da durumu kısaca anlatan türkçe metni yazıp cavoz@cavoz.com‘a e-posta gönderirseniz çevirisini yapıp size yollayabilirim.

Bir cevap yazın