ctrl+y

ctrl+z‘nin tersi. ileri al komutunun kısayolu.

yıllardır bilgisayardaki çoğu işlemde klavye kısayolları kullanan, işine yarayacak her türlü komutun kısayolunu öğrenip hafızaya atan (beyin bedava) biri olarak, garip bir şekilde ctrl+z’nin tersine işlem yapan bir kısayolun olacağını hiç düşünmedim. hayır, ihtiyaç duyduğum da çok oldu aslında. ctrl+z kombinasyonuna fazla abandığımda, son 1-2 işleme tekrar kavuşmak isteyip de ileri saramayacağımı düşündüğüm için aynı işlemleri manuel olarak tekrar yapmışlığım da vardır birkaç kere (salaklık da bedavaymış demek ki).

geçenlerde okuduğum bir yazıda kısaca bahsedilen ctrl kısayolları arasında bu kısayolun varlığını keşfedince büyük bir aydınlanma yaşadım. “tabii ya” dedim içimden. sonra da “nasıl ya?” dedim kendime hayret ederek. nasıl bunca yıl bunu öğrenmemiştim ve o yıllar boyunca nasıl bunu bilmeden yaşayabilmiştim? ben ki üniversite tezini yazarken zibilyon tane kısmi türevi, katlı integrali hiç mouse kullanmadan, sadece mathtype’a tanımladığım kısayollarla yazmış adamım. her biri en az 5 sağlam denklem barındıran sayfaları yazarken ortalama 2-3 sayfada 1 kere mouse kullanırdım. artık düşünün kaç tane kısayol tanımladığımı.

ama bu ctrl+y bende bir dönüm noktası oldu. bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimmiş meğer. bu da nasıl bir sözse artık, oldum olası sevmemişimdir.

← bir önceki

bir sonraki →

2 yorum

  1. Can Manay

    gerçekten iyimiş 🙂 ben de bilmiyordum. şans eseri girdim siteye.ilk okuduğum şey bu oldu.bakarsınız devam ederiz okumaya. Enteresan. hiç sorgulamadım da.geri al varken.ileri al neden olmasın diye. ama ters yerde.tek el ile ileri alınmıyor. tutacağını sanmam 🙂

    • cavoz

      sol elin serçe parmağı ve aynı elin işaret parmağı ile tek elle yapılabilir duruyor ya da siz bir hobbitsiniz 😀

Bir cevap yazın